BEL VE BOYUN FITIĞINDA AMELİYATSIZ TEDAVİ YÖNTEMLERİ…

Bel ve boyun ağrısı yaşamayan insan neredeyse yok gibi. Öyle ki ‘‘bel ve boyun ağrıları toplumsal bir soruna dönüştü’’ demek yanlış olmaz…Bu ağrıların en önemli nedeni ise fıtık… Bel ve  boyun fıtığı ani  bir hareket  veya  ağır kaldırma  sonucunda  omurganın  zorlanması,  bel  ve boyun bölgesindeki  disk  kıkırdaklarına  aşırı yük binmesi sonucu oluşuyor…Boyun fıtığına nazaran bel fıtıkları daha sık görülmekte.Derecesine ve seviyesine göre fıtığın neden olduğu şikayetler değişebiliyor…Kalçadan başlayıp   topuğa  kadar  devam eden ağrıya  “siyatik ağrısı” adı  veriliyor. Boyun fıtıklarında ise  tek veya  iki kola yayılan  ağrılar olabilir.Bu  tip ağrıların en önemli  özelliği hareketle  artması,   yatarken veya uyurken  azalması. Ağrıyla  birlikte yanma,  uyuşma, karıncalanma ,  elde- ayakta  kuvvet kaybı  gibi  yakınmalar da meydana gelebiliyor.  Eskiden fıtık teşhis edildiğinde ilk akla gelen tedavi seçeneği ameliyattı.Fıtık ameliyatları  ise en korkulan ameliyatların başında geliyor… Oysa günümüzde yüzde 90 gibi bir oranla ameliyatsız tedavilerle sonuç almak mümkün.

Ameliyat kararı ancak bazı  durumlarda söz konusu oluyor.  Bunların  başında kuvvet kaybı  geliyor. Hastanın kolunda veya bacağında  giderek  artan bir kuvvet kaybı olması durumunda zaman geçirmeden ameliyat kararı verilmesi gerekiyor.  Bir diğer önemli kriter ise  tedaviye hiç cevap vermeyen şiddetli  ağrı durumu.  4-5  haftadan uzun süren,  giderek artan şiddetli  ağrı olması ve  idrar kaçırma durumunda ameliyat kararı veriliyor. Yani bu karar,  hastanın MR görüntülerine bakarak değil, şikayetlerine göre  veriliyor.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı, Prof.Dr.Tunç Alp Kalyon ameliyatsız tedavi yöntemlerini anlattı.Kime hangi tedavi yönteminin uygulanacağına ise hastanın muayenesi yapıldıktan sonra karar veriliyor.

 

 

IF

Sıcak uygulamalar: İnfraruj  lambaları  veya  sıcak paketler şeklinde bel  ve  boyun bölgesine  uygulanır, amaç  kas  spazmını  azaltmaktır.

Ultrason: Yüksek frekanslı ses dalgalarıyla  yapılan bir tedavidir. Metal bir başlık vasıtasıyla  ağrılı bölgeye  uygulanır.  Amaç derin dokuları  ısıtarak  kas  spazmlarını  ve  doku sertliklerini gidermektir.

TENS  vs. gibi  düşük şiddetli elektrik  akımları : Bel- boyun bölgesindeki  sinir  uçlarını uyararak  omuriliğe  ve beyine giden ağrı iletimini engelleyip ağrı duyusunu azalmak  amacıyla  uygulanır.

Vakum tedavisi :  Cilt,   cilt altı  dokuları ve kaslardaki kan akımını artırarak spazmların azalması,  sertliklerin giderilmesi  amacıyla  kullanılır.

 Masaj tedavisi :  Çok eski bir tedavi şeklidir. Kas spazmlarını  azaltmak  ve  serlikleri  gidermek  için   elle  veya  özel masaj  makineleriyle  uygulanır.

Traksiyon tedavisi : Omurgayı oluşturan kemiklerin yani  omurların arasını açarak aradaki disk dokusunun rahatlamasını ve sinir üzerindeki basının azalmasını sağlayan tedavi yöntemidir. Eskiden kum torbalarıyla  yapılan çekme  yöntemi bugün için modern cihazlarla yapılmaktadır.(DRX) Bu konuda en ileri yöntem   yerçekimi etkisini azaltan ve  çekme kuvvetinin bir noktada yoğunlaşmasını sağlayan    “  Spinal dekompresyon”  yöntemidir. Çok etkili bir çekme  gücü ile  omurların  açılması  ve  kayan disk dokusunu geriletmek amacıyla  uygulanır.

Manuel tedavi: Omurganın şekil  ve  yapısıyla  ilgili rahatsızlıkları elle  yapılan bazı tedavi manevraları ile  düzeltme amacıyla  uygulanır. Bu konuda  uzmanlaşmış terapistler tarafından yapılması  zorunludur.

Egzersiz:   Bel- boyun fıtıklarının  akut ağrılı  dönemleri  geçtikten sonra omurgaya binen yükün azaltılması  ve kasların dayanaklığının  artırılması  amacıyla bel- boyun- sırt  ve karın kaslarını güçlendiren  egzersizlerin düzenli olarak yapılması  gerekir.

Havuz   tedavisi(Hidroterapi) :  Su  sıcaklığı  34-36 derece  arasında değişen havuzlarda , terapist eşliğinde hastaya  egzersiz yaptırılarak  uygulanan bir tedavi  şeklidir. Amaç, kas spazmlarını  ve sertliklerini  gidermek , omurganın hareket serbestliğini artırmaktır.

BEL VE BOYUN FITIĞINDA BUNLARA DİKKAT EDİN…

Duruş, oturuş ve çalışma pozisyonlarına dikkat edin.
Beş kilodan daha fazla ağır kaldırmayın.
Yerden bir şey alırken  öne doğru  eğilmeyin.
Araba kullanırken direksiyona doğru eğilmeyin, bel kavisini destekleyin, uzun yolda sık ara verip kısa   yürüyüşler yapın.
Sert yatakta sırtüstü veya yan yatın, yüzüstü yatmayın.
Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın.
Bu konuda eğitim almamış kişilerin  yaptığı tedavilere itibar etmeyin. 

48 saatten fazla süren, basit ağrı kesicilerle geçmeyen bel ve boyun ağrınız varsa mutlaka  hekime başvurun.

– Hızlı yürüme, hafif koşu veya yüzme gibi kondisyon egzersizleri yapın; ani ve zorlayıcı hareketler yapmayın.
Fazla kilolardan kurtulun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Sıcak uygulamalar: İnfraruj  lambaları  veya  sıcak paketler şeklinde bel  ve  boyun bölgesine  uygulanır, amaç  kas  spazmını  azaltmaktır.
  2. Ultrason: Yüksek frekanslı ses dalgalarıyla  yapılan bir tedavidir. Metal bir başlık vasıtasıyla  ağrılı bölgeye  uygulanır.  Amaç derin dokuları  ısıtarak  kas  spazmlarını  ve  doku sertliklerini gidermektir.
  3. TENS  vs. gibi  düşük şiddetli elektrik  akımları : Bel- boyun bölgesindeki  sinir  uçlarını uyararak  omuriliğe  ve beyine giden ağrı iletimini engelleyip ağrı duyusunu azalmak  amacıyla  uygulanır.
  4. Vakum tedavisi :  Cilt,   cilt altı  dokuları ve kaslardaki kan akımını artırarak spazmların azalması,  sertliklerin giderilmesi  amacıyla  kullanılır.
  5. Masaj tedavisi :  Çok eski bir tedavi şeklidir. Kas spazmlarını  azaltmak  ve  serlikleri  gidermek  için   elle  veya  özel masaj  makineleriyle  uygulanır.
  6. Traksiyon tedavisi : Omurgayı oluşturan kemiklerin yani  omurların arasını açarak aradaki disk dokusunun rahatlamasını ve sinir üzerindeki basının azalmasını sağlayan tedavi yöntemidir. Eskiden kum torbalarıyla  yapılan çekme  yöntemi bugün için modern cihazlarla yapılmaktadır. Bu konuda en ileri yöntem   yerçekimi etkisini azaltan ve  çekme kuvvetinin bir noktada yoğunlaşmasını sağlayan    “  Spinal dekompresyon”  yöntemidir. Çok etkili bir çekme  gücü ile  omurların  açılması  ve  kayan disk dokusunu geriletmek amacıyla  uygulanır.
  7. Manuel tedavi: Omurganın şekil  ve  yapısıyla  ilgili rahatsızlıkları elle  yapılan bazı tedavi manevraları ile  düzeltme amacıyla  uygulanır. Bu konuda  uzmanlaşmış terapistler tarafından yapılması  zorunludur.
  8. Bel- boyun fıtıklarının  akut ağrılı  dönemleri  geçtikten sonra omurgaya binen yükün azaltılması  ve kasların dayanaklığının  artırılması  amacıyla bel- boyun- sırt  ve karın kaslarını güçlendiren  egzersizlerin düzenli olarak yapılması  gerekir.
  9. Havuz   tedavisi :  Su  sıcaklığı  34-36 derece  arasında değişen havuzlarda , terapist eşliğinde hastaya  egzersiz yaptırılarak  uygulanan bir tedavi  şeklidir. Amaç, kas spazmlarını  ve sertliklerini  gidermek , omurganın hareket serbestliğini artırmaktır.