Eğer, spor yapıyor ve sabahları uyandığınızda kasığınızda ağrı varsa, o zaman kontrolsüz hareketler nedeniyle kasığınızda yaralanmalar meydana gelmiş olabilir. Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez unsuru olan spor ve fiziksel aktivite, bilinçli bir şekilde yapılmazsa, ciddi yaralanmalara da neden olabilir. Doğru yapılan sporla vücudunuzda harikalar yaratırken, yanlış ya da kontrolsüz yapılan spor ise ciddi sorunları beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de kasık ağrıları…
Tendonlar zarar görüyor 
Yapılan birçok sporda en çok kullanılan kaslar bacak içi kaslarıdır. Tekrarlanan hareketler ve zorlayıcı stresler, bacak içinde, kasığa yakın kasların ve özellikle tendonların yaralanmasına neden olur. ‘Adduktor tendinit’ diğer adıyla ‘kasık ağrısı’, aşırı spor veya kontrolsüz hareketler sonucu oluşan bir yaralanmadır. Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, kasık ağrısının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vererek şunları söyledi:
“İltihabi bir reaksiyon olabilir”
“Sabahları kasık bölgesindeki katılık ve ağrı, aktivite başlangıcında kasıkta oluşan ağrı en tipik bulgulardır. Kasığınızda oluşan ağrıyı sadece ortopedik bir yaralanma olarak görmemeniz gerekiyor. Kasık bölgesindeki ağrı ve yaralanma en sık zorlama ve aşırı kullanma sonucu gelişir. Yeterince germe ve ısınma yapılmaması, kontrolsüz yapılan germe ve kuvvetlendirme egzersizleri tendonun aşırı yüklenmesine, sonuç olarak iltihabi bir reaksiyon açığa çıkarmasına neden olur.”
  
Bacak kasları kısa olanlar dikkat 
“Bazı kişilerin bacak içi kasları kısadır. Bu kişilerin bağdaş kuramadıklarını ve yere oturamadıklarını görürsünüz. Bu kişilerde fizyolojik olarak kısa olan kasların dolaşımı ve beslenmesi düzgün değildir ve yeterli kuvvete sahip değildir. Bu da kasları yaralanmaya açık hale getirir. Sağ ve sol bacaklar arasındaki uzunluk farkı ise sıklıkla gözden kaçırılan ve kasık ağrısına yol açan bir diğer faktördür.”
En iyi tedavi dinlenmek 
“Kasık ağrısı tedavisinde ise en önemli unsur dinlenmektir. Yaralanma mekanizmasının aşırı kullanım ve zorlanmaya bağlı olduğu göz önünde bulundurulduğunda tendonu ve kası korumak, dinlendirmek önceliklidir. Dinlenmeyle birlikte hemen buz uygulamasına başlanmalıdır. Gün içinde 2 saatte bir 20 dakika yapılan buz tendondaki şişliğin ve inflamasyonun (iltihabın) azalmasını sağlar.Manuel Terapi uygulamaları ile gergin ve yapışık kas lifleri birbirinden ayrılır. Tedaviye başladıktan birkaç gün sonra ağrısız tam hareket sağlanır. Egzersizlerle desteklenen tedavi programı ile birkaç hafta içinde iyileşme sağlanır.”